Pośrednik kredytowy - czy warto się z nim spotkać? - Credits Skip to main content

Zastanawiasz się czy skorzystać z usług pośrednika kredytowego? Czy to dobry pomysł? Czy nie będzie to się wiązało z dodatkowymi kosztami prowizji?

Pytań pojawia się całe mnóstwo, nic dziwnego, nie tylko Ty masz wątpliwości.

Z jednej strony zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś biegłym ekonomistą a już z pewnością nie śledzisz z zapartym tchem publikowanych, co rusz to nowych ofert instytucji kredytowych. Banki  zasypują nas lawiną kolorowych, chwytliwych reklam, zarówno w telewizji, radiu jak i plakatach na każdym rogu naszego miasta. Myślisz sobie, sporo tego, jak porównać, co wybrać – pomoc zdecydowanie by się przydała.

Z drugiej strony, nikt nie lubi pośredników. Nie ważne od czego ten pośrednik, kredyty, nieruchomości, wycieczki – można by tak wyliczać w nieskończoność. W społeczeństwie istnieje powszechne przekonanie, zresztą mało chlubne, że praca za którą pośrednik otrzyma wynagrodzenie, polega tylko na przedstawieniu nam ofert i sugerowaniu, którą ofertę warto wybrać. Dodatkowo zakładamy, że jego prowizja zostanie doliczona do naszego kredytu, co gorsza, oficjalnie albo i nie. Czy pośrednik będzie na tyle bezstronny, by przedstawić  najkorzystniejsze dla mnie oferty, a nie dla niego. Każdy z nas zadaje sobie takie pytania i nic dziwnego. To nasze pieniądze i nasze zobowiązania , bardzo często na wiele lat.

W odpowiedzi na szereg obaw i niepewności klientów względem zaciągania kredytów hipotecznych, w lipcu 2017 roku weszła w życie Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami [Dz.U. 2017 poz. 819]. Stanowi ona wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014r. Ustawa reguluje kompleksowo proces oferowania, przeprowadzania i wykonywania umów kredytowych. W sposób szczegółowy określa i nadzoruje pracę pośrednika kredytowego, zaznaczając przy tym, absolutny zakaz pobierania od klienta dodatkowych opłat za wykonywaną pracę. Reasumując, celem wyżej wymienionej ustawy jest wysoki poziom ochrony przyszłych kredytobiorców.

– Każdy konsument, bez względu na to, co kupuje, powinien mieć zawsze pełną i rzetelną informację o zaletach i ryzykach. Tylko wtedy może podjąć świadomą decyzję o zawarciu umowy. Liczę na to, że dzięki nowej, kompleksowej ustawie, kredyty będą zaciągane i udzielane odpowiedzialnie – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w wystosowanym przez UOKiK komunikacie z dnia 21 lipca 2017.

Zadaniem pośrednika kredytowego jest reprezentowanie  interesów potencjalnego kredytobiorcy, naszych interesów. Skupmy się zatem na kilku podstawowych powodach dla których warto korzystać z pomocy pośrednika.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniej oferty. Warto umówić się na spotkanie z pośrednikiem, który podczas jednej rozmowy będzie w stanie zaprezentować nam oferty wielu banków. Porówna je on dla nas w sposób jasny i przejrzysty, omawiając przy tym składowe kredytu. Przedstawi proces i czas jego trwania. Pośrednik podczas spotkania zada wiele pytań dotyczących  planowanej inwestycji a także naszej sytuacji finansowej. Zebranie takich informacji pozwoli pośrednikowi przygotować propozycje odpowiednie do naszych oczekiwań, np. wysokość wkładu własnego, rząd kosztów początkowych czy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

I tutaj przechodzimy do kolejnego ważnego punktu; dokładny wywiad pozwoli na ocenę naszych możliwości, jeszcze przed złożeniem wniosku do banku. Wysyłanie wniosków bez szansy powodzenia, może w drastyczny sposób wpłynąć na nasze możliwości kredytowe. Musimy pamiętać o tym, że trzy odmowy udzielenia kredytu, mogą zablokować nam kolejne szanse na jego uzyskanie, w dłuższym czasie. Pośrednik bada naszą zdolność kredytową i analizuje ryzyko transakcji.  Zestawia całość z wymaganiami różnych banków, jest w stanie oszacować w którym z nich mamy możliwość uzyskania kredytu. Banki nastawiają się na konkretne grupy klientów, prowadząc przy tym różne polityki przyznawania ich oceny. W sytuacji gdy aktualnie nie spełniamy kryteriów kredytobiorcy, pośrednik podpowie jak przygotować się aby udało się osiągnąć zamierzony cel.

Kolejnym nieodzownym elementem kredytu są uwielbiane przez nas wszystkich dokumenty. Niewiele trzeba, aby zagubić się w gąszczu papierów, a ich uzupełnianie może przyprawić o ból głowy, zwłaszcza, że każdy bank ma swój zestaw formularzy. Na szczęście pośrednik jest między innymi od tego by nas w tym wspomóc.  Zadba o poprawne wypełnienie wniosku, wskaże nam dokumenty, które trzeba przekazać do uzupełnienia pracodawcy bądź księgowej.

Profesjonalista w naszym imieniu skompletuje dokumenty dotyczące inwestycji, zwłaszcza w przypadku zakupu nieruchomości, gdzie wymagany jest szereg pozwoleń, dokumentacji budowlanych i urzędowych. Skrupulatne przygotowanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosków, znacznie usprawni proces udzielania kredytu. Profesjonalny pośrednik, aby zwiększyć szanse powodzenia całego przedsięwzięcia, złoży minimum dwa wnioski, do różnych banków, co dodatkowo w późniejszym czasie daje możliwość ewentualnej negocjacji ofert.

Celowo użyłam w poprzednim akapicie sformułowania „profesjonalny pośrednik” i nie mam tu na myśli osoby posiadającej uprawnienia, bo każdy pośrednik je posiada, a osobę która jest w pełni zaangażowana i świadoma tego co jest najlepsze dla klienta.  Zadaniem pośrednika jest przedstawienie ofert dostępnych na rynku, wsparcie w analizie i wyborze najkorzystniejszej z nich, pomoc w uzupełnieniu druków bankowych i na etapie końcowym przekierowanie klienta do banku. Profesjonalista poza podstawowym zakresem obowiązków zajmie się kompletowaniem dokumentów dotyczących zakupu nieruchomości, co do uzupełnienia samych druków bankowych, zrobi to w imieniu klienta i gotowe przedstawi do wglądu, odejmując nam obowiązku wypełniania zawiłej dokumentacji. Na każdym etapie trwania zadłużenia, możemy liczyć na jego pomoc, czy to w kontakcie z bankiem, czy w optymalizacji kosztów kredytu w trakcie ich trwania. Któż z nas nie chciał by w trakcie trwania kredytu obniżyć wysokości raty, skrócić kredytu czy zaoszczędzić na odsetkach kilkadziesiąt tysięcy. Dzięki temu, że dobrze rozumiemy proces i znamy jego składowe, możemy dać Ci więcej niż oczekujesz.

Jeżeli szukasz profesjonalisty który pomoże Ci  przejść przez zawiłą procedurę kredytową, zapraszam do kontaktu. Umówimy się i przy kawie, na spokojnie przygotujemy i omówimy  plan działania.